06.03.2024
Με συνέντευξή του στο capital.gr, ο Δημήτρης Ποτηρόπουλος ανοίγει τη βεντάλια του κοινωνικού διαλόγου αναφορικά με τον ρόλο του αρχιτέκτονα στις περιβαλλοντικές προκλήσεις του σήμερα.
Συζητά για το πως τα κτίρια μπορούν να συμβάλουν στη βιωσιμότητα των πόλεων και πως η Αθήνα, μία πόλη με εμφανή έλλειψη πρασίνου, μπορεί να αλλάξει κ.α.
Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη εδώ.
![Σε αντίθεση με τη νοοτροπία μας, στις σκανδιναβικές χώρες η αρχιτεκτονική αποτελεί όχημα κοινωνικής και πολιτισμικής χειραφέτησης](https://www.potiropoulos.gr/wp-content/uploads/2024/03/PP-Serpentine-House_Κατοικία-στο-Ελληνικό.jpg)
Serpentine House, κατοικία στο Ελληνικό
![Σε αντίθεση με τη νοοτροπία μας, στις σκανδιναβικές χώρες η αρχιτεκτονική αποτελεί όχημα κοινωνικής και πολιτισμικής χειραφέτησης](https://www.potiropoulos.gr/wp-content/uploads/2024/03/PP_Golf-Front-Villas-Navarino-Residences_Credits_yerolymbos-yiorgos.jpg)
Villa in Olive Grove, Costa Navarino
![Σε αντίθεση με τη νοοτροπία μας, στις σκανδιναβικές χώρες η αρχιτεκτονική αποτελεί όχημα κοινωνικής και πολιτισμικής χειραφέτησης](https://www.potiropoulos.gr/wp-content/uploads/2024/03/PP_Kifissias-4-EST_Συγκρότημα-κατοικιών-Παράδεισος-Αμαρουσίου.jpg)
Kifissias 4-est, Συγκρότημα κατοικιών στο Μαρούσι
![Σε αντίθεση με τη νοοτροπία μας, στις σκανδιναβικές χώρες η αρχιτεκτονική αποτελεί όχημα κοινωνικής και πολιτισμικής χειραφέτησης](https://www.potiropoulos.gr/wp-content/uploads/2024/03/PP-Athens-LifeTech-Park_ELPEN-Spata.jpg)
Athens LifeTech Park της ΕΛΠΕΝ στα Σπάτα